понеделник, 18 юли 2011 г.

Гнидата Пръмова - Меглена Кунева,раздаваща заеми чрез "Париба" със 100 -процентова лихва напира за президент

Рекордно богати кандидати за президент

18 юли 2011

София, България

Меглена Кунева стана милионерка в Брюксел, Волен Сидеров забогатя от държавната субсидия, Ивайло Калфин печели добри пари като евродепутат
Бърз преглед на официализираните досега водещи президентски номинации – Меглена Кунева, Волен Сидеров и Ивайло Калфин, показва, че на политическата сцена ще присъстват хора със значителен личен финансов ресурс.

На полето на "финикийските знаци" безспорен фаворит е представящата се за "кандидат на гражданското общество" Меглена Кунева, пише Bulgaria-news.

Назначаването на Кунева в борда на френската банка „Париба” принуди през миналата година "Трансперънси интърнешънъл" да настоява пред председателя на Еврокомисията Жозе Барозу да се забрани на бивши комисари да влизат в бизнеса 2 години след напускането на поста - в противен случай остават подозренията за корупция и нерегламентиран лобизъм.

Самата Кунева вече се похвали, че си е осигурила ангажимент за серия от лекции за защитата на правата на потребителите, което е чист доход към ежемесечната компенсация от Брюксел.

Всеки бивш комисар от „първата комисия на Барозу”, в това число и Меглена Кунева, е получил над 1,2 млн. евро като „преходни” плащания, компенсации за „преустройване” и пенсия, установи проучване на евроскептичната британска организация „Open Europe”.

Освен това, комисарите имат право на едномесечна заплата, за да се пригодят към „живота след Брюксел”. Колко мило! На фона на тежката рецесия, фалита на фирми, пълзящата безработица, обедняването на цели прослойки, фалита на европейски държави!

Меглена Кунева получава след края на мандата си в Брюксел, една месечна заплата в размер на 19 909 евро за „преустройване”, 322 540 евро в „преходни плащания” за следващите три години, и 25 534 евро годишна пенсия след като навърши 65 години.

Освен това, първата комисия на Барозу три месеца получаваше извънредни заплати, след като не можа да приключи мандата си и той беше удължен служебно. По предварителни груби изчисления най-малко 70 хил. евро е получила Кунева за тези седмици извънреден престой в Европейската комисия.

Интересно е, че за една година комисарите имат право и на 35 837 евро за жилищни разходи и на 7284 евро за „разходи за забавления”. Изчисленията сочат, че Меглена Кунева е получила около 705 хиляди евро (близо милион и половина лева) заплата на поста си в Брюксел.

По-странен е казусът с лидерите на националистите. Преди месец бившият депутат от Атака Валентин Николов публично заяви, че малко преди парламентарните избори през 2009 г. кандидатите за депутати от Атака са подписвали договори за поръчителство по кредити в размер на 150 000 евро за пет компании, регистрирани на Сейшелските острови. Става думи за офшорките "Сангрия", "Галатея Трейд Груп" , "Фрийланд Холдинг", "Компаунд мениджмънт" и "Аутосорсинг Фасилити".

Според сертификатите за актуално състояние, издадени на 23 март 2011 г. от нотариус на Сейшелските острови, се вижда, че петте офшорки са регистрирани на една и съща дата - 26 май 2009 г., или месец и половина преди изборите. Две седмици след това в централата на Атака са подписани и договорите за поръчителство. Офшорните фирми имат един и същ адрес - "Шам пенг тонг плаца" 103. Еднакъв е и капиталът им - по 100 хил. долара.

Документите разбулват и мистерията около собствениците на скандалните дружества. В сертификатите на "Фрийланд Холдинг", "Компаунд мениджмънт" и "Аутосорсинг Фасилити" като собственик на 100% от акциите е посочен българинът Камен Тодоров Петров.

Проверката в няколко различни бази данни показа, че в София има един-единствен пълнолетен мъж със същите три имена. Той е на 66 години и работи като портиер на вестник "Атака". Освен портиер във въпросното издание, Камен Петров се оказва и чичо на Капка Сидерова - съпруга на лидера на "Атака" Волен Сидеров.

През 2006 г. той настояваше за тотална ревизия на парите и имуществото на политиците. Сидеров се хвалеше, че "Атака" е готова и със закон.

45 хил. евро и 15 хиляди лева е спестил бившият външен министър Ивайло Калфин. 40 хиляди евро от тях са от 2009 г.. Като евродепутат той си е купил мерцедес за 18 хил. лв. Заплатата на евродепутатите за 2011 г. е 7 956 евро. След облагане с данък и приспадане на осигуровки чисто получават 6 200 евро на месец. Ивайло Калфин е евродепутат вече 2 години. Значи от заплати кандидат-президентът на БСП е получил досега чисто 148 800 евро (около 300 000 лева).

От този мандат и българите взимат същите заплати като останалите си колеги в Европарламента, а не както допреди 2009 г., когато заплатите им се равняваха по тези на националните парламенти. Отделно им се падат дневни от 304 евро за храна и хотел. Условието е да се подпишат в присъствения регистър. В дните за гласуване в пленарна зала сумата се орязва наполовина за отсъствия от повече от 1/2 поименни вота.

Между най-високите екстри е и надбавката на евродепутатите от 4 299 евро ( около 8 600 лева) месечно за общи разходи - наем, телефони и други.

Разходите се оправдават със съответните документи, но сумата пада наполовина при отсъствия от 1/2 от пленарните заседания за година. Европейският парламент покрива пътуванията им със самолет бизнес класа или влак първа класа както до родината, така и ротацията на сесиите в Брюксел и Страсбург.

Кандидатурите на Меглена Кунева, Волен Сидеров и Ивайло Калфин за президент са прецедент в най-новата ни политическа история. За първи път в надпреварата за "Дондуков" 2 имаме толкова богати претенденти.